ilmastonmuutokseen sopeutuminen matkailu sopeudu kympillä talvimatkailu

Pohjois-Savon matkailuyritysten sopeutuminen muuttuviin talviolosuhteisiin: Tervetuloa työpajaan Tahkolla 28.1.2026

Pohjois-Savon ja erityisesti Tahkon alueen yritykset, tervetuloa työpajaan, josta saat tukea ja tietoa ilmastonmuutokseen sopeutumiseen! Katsotaan yhdessä tuleviin talviin ja suunnitellaan keskeisiä toimenpiteitä yritysten elinkeinotoiminnan vahvistamiseen.

Kutsu työpajaan: Sopeutuva talvimatkailu Pohjois-Savossa

Kohderyhmä: Pohjois-Savon matkailuyritykset, joilla on talvimatkailuun liittyviä toimintoja ja joiden toimintaan muuttuva ilmasto sekä muuttuvat talviolosuhteet vaikuttavat.

Miksi? Ilmastonmuutos asettaa haasteita ja pakottaa matkailualaa mukautumaan ja innovoimaan kestävällä tavalla. Muuttuva ilmasto vaikuttaa erityisesti talvimatkailun toimintaedellytyksiin ja vaatii matkailuyrityksiltä toimintansa kannalta oleellisten ilmastoriskien tunnistamista sekä sopeutumisen toimenpiteitä. Siirtymä voi myös avata uusia mahdollisuuksia vastuulliselle matkailulle ja Pohjois-Savon matkailukysynnälle.

Kuvaus: Työpajan osallistujat pääsevät tunnistamaan oman toimintojensa haavoittuvuuksia riskianalyysimallin avulla sekä tunnistamaan itselleen soveltuvia sopeutumisen toimenpiteitä toimenpidepankin avulla. Työskentelyn fasilitoi Sitowise Oy:n kokenut asiantuntija Elina Levula, joka on erikoistunut matkailualan kestävyysteemoihin. Työpajaa avustaa Hiilineutraali Pohjois-Savo – vastuullisesti ja vaikuttavasti (HIPOVA) -hankkeen asiantuntijat.

Ajankohta: 28.tammikuuta klo 9:00-14:00 (aamukahvit tarjolla klo 8:30)

Paikka: Break Sokos Hotel Tahko. Osoite Tahkonrinteenkatu 7, 73310 Tahkovuori

Työpajan ohjelma 28.1.2026

Klo 8:30-9:00 Tarjolla aamukahvit

Klo 9:00-11:00 Työpajan 1.osa: Muuttuvat talviolosuhteet ja ilmastoriskit

1.työpajaosuudessa asiantuntija kuvaa Pohjois-Savon talviolosuhteiden keskeiset muutokset ja siitä syntyvät ilmastoriskit matkailualalle. Ryhmätyöskentelyssä hyödynnetään asiantuntijan laatimaa riskianalyysimallia ja tunnistetaan omalle toiminnalle keskeiset haavoittuvuudet erityisesti talvimatkailutoiminnoissa. Lopuksi jaetaan jo koettuja havaintoja ilmastonmuutoksen vaikutuksista ja riskeistä.

Klo 11:00-12:00 Lounas omakustanteisesti

Klo 12:00-14:00 Työpajan 2.osa: Ilmastonmuutoksen sopeutumisen toimenpiteet

2.työpajaosuudessa asiantuntija kuvaa keskeiset sopeutumisen keinot talvimatkailussa. Ryhmätyöskentelyssä hyödynnetään asiantuntijan laatimaa toimenpidepankkia ja tunnistetaan omalle toiminnalle keskeiset sopeutumisen toimenpiteet. Lopuksi jaetaan jo havaittuja hyviä käytänteitä ilmastonmuutoksen sopeutumisesta.

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu mukaan työpajaan mahdollisimman pian ja viimeistään 22.tammikuuta 2026. Työpajaan otetaan mukaan 20 henkilöä. Suosituksena on, että yhdestä organisaatiosta voi osallistua maksimissaan 2 edustajaa.

Linkki ilmoittautumislomakkeelle: https://forms.office.com/e/KXG3NfhEmq

Taustaa

Työpaja järjestetään osana Sopeudu kympillä -kokeilua, jonka on hankkinut Pohjois-Savon ELY-keskuksen (1.1.2026 alkaen Itä-Suomen elinvoimakeskuksen) koordinoima Hiilineutraali Pohjois-Savo – vastuullisesti ja vaikuttavasti -hanke. Sopeudu kympillä kokeiluilla edistetään ratkaisuja, joilla voidaan vastata ilmastonmuutokseen sopeutumiseen tai ilmastoriskien hallintaan Pohjois-Savossa.

Sitowise-yrityksen logo.


Jaa julkaisu