Itä-Suomen ympäristöpäivä keräsi 100 henkilön joukon Valamon luostariin keskittymään luonnon monimuotoisuuden, Itä-Suomen elinvoiman ja Palokin ennallistamisen äärelle. Tilaisuudessa kuultiin historiakatsaus Palokin kalastusmatkailusta aina 1500-luvulta lähtien, siirtyen tämän päivän asiantuntija-arvioihin sekä kuntalaisten näkemyksiin, luoden lopuksi mielikuvia 10 vuoden päähän Palokin virratessa vapaana.
Tilaisuus avattiin katsomalla Padon purkaja –lyhytdokumentti, jossa esitellään Mauno ‘Manu’ Räsäsen (1948-2025) ajatuksia Palokin koskien vapauttamisesta. Manu teki työuransa metsurina ja Karvion kanavan sulkumestarina, ja haaveili vielä kerran näkevänsä vapaana virtaavat Palokin kosket. Manu poistui keskuudestamme kuukausi sitten ja dokumentin jälkeen pidettiin hiljainen hetki. Manu käytti Palokki-tilaisuuksissa yleensä viimeisen puheenvuoron. Tässä tilaisuudessa hänen annetaan puhua ensimmäisenä.
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalan tervehdys Itä-Suomen ympäristöpäivään
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala lähetti videotervehdyksen Itä-Suomen ympäristöpäivään osallistujille. Videotervehdys (kesto 3:52) alla upotettuna tai linkin takana täällä (youtube.com).
Tapahtuman juontaja Peltsi yhtyi asiantuntijoiden yksimieliseen näkemykseen: Palokin koskien ennallistaminen on ympäristö- ja elinvoimateko
Tapahtumaa kuljetti eteenpäin Mikko ‘Peltsi’ Peltola, joka kuvaili juonnoissaan sekä dialogissa muun muassa sitä, kuinka vapaa virta Heinävedellä tarjoaa mahdollisuuksia vaikka mihin. Peltsi esitti tilaisuudessa ääneen sekä jälkikäteen omissa sosiaalisen median kanavissaan toiveen siitä, että Pohjois-Karjalan sähkö ymmärtää Palokin vapaana virtaamisen merkityksen, luonnon kukoistukseen pääsemisen sekä haluaa mahdollistaa uhanalaisten vaelluskalojen esteettömän kulun.
Maakuntaneuvos, entinen Etelä-Savon maakuntajohtaja Matti Viialainen totesi puheenvuorossaan, että nyt ei ole kyse enää muusta kuin siitä, että Palokin padon omistaja ymmärtää saman, minkä kaikki täällä salissa ymmärtävät. Padon purkamisen arvo on tärkeä luonnon monimuotoisuuden näkökulmasta, mutta myös koko Itä-Suomen matkailulle ja siten elinvoimalle. Viialainen kertoi historiakatsauksessa siitä, kuinka Palokissa on toteutettu kalastusmatkailua jo 1800-luvun alussa ja arvokkaasta lohesta on tapeltu jopa 1500-luvulla. Maakuntaneuvos maalaili Palokin ennallistamista hienona ympäristötekona, joka tuo paljon investointeja ja matkailua koko Itä-Suomeen.

Ympäristötekniikan insinööritoimistoa edustava Jami Aho on tehnyt selvityksen Palokin ennallistamisen vaikutuksista pinta- ja pohjavesiin. Aho pohti terminologiaa: ennallistaminen viittaa tilanteeseen, jossa ei ole enää paluuta, kunnostaminen voisi sopia paremmin, mutta insinöörinä optimointi tuntuu istuvan parhaiten tilanteeseen, jota Palokin koskissa olisi syytä tehdä. Ahon näkemys on, että kun veden korkeus optimoidaan, päästään hyviin tuloksiin myös pinta-aloissa. “Tässä olisi potentiaalia tosi upeaksi alueeksi“, totesi Aho puheenvuoronsa päätteeksi.
Pohjois-Savon ELY-keskuksen johtava kalatalousasiantuntija Teemu Hentinen kuvaili Palokin ennallistamisen vaikutusta Vuoksen uhanalaisiin kalakantoihin. Palokki on sekä kansallisen kalatiestrategian kärkikohde että Vuoksen vesistöalueen järvitaimenkantojen toimenpideohjelman kärkikohde ja lisäksi Vuoksen vesienhoitoalueen vesienhoitosuunnitelman mukainen kohde. Hentinen muistutti, että Heinäveden reitin kosket muodostavat koko Vuoksen alueen tärkeimmän vapaana virtaavan vaelluskalakantojen luonnonympäristön.
Ympäristödialogi raportoidaan kansanedustajille, Heinäveden asukkaiden kuntalaisaloite tavoitti kunnanjohtajan
Itä-Suomen ympäristöpäivän toisella puoliskolla syvennyttiin ympäristödialogiin, jossa keskustelijat tarkastelivat ohjatusti Palokin koskien vapauttamiseen liittyviä yhteensovittamisen kysymyksiä ja ennallistamisen monialaisia vaikutuksia. Keskustelussa noudatettiin Erätauko-säätiön rakentavan keskustelun periaatteita. Palokki-dialogi oli osa Kansallisia dialogeja ja siitä koostetaan erillinen raportti, joka toimitetaan kaikille kansanedustajille. Dialogien raporteissa ei eritellä, kuka osallistuja on sanonut mitäkin, vaan kootaan yhteen dialogissa esille tulleet näkökulmat ja yhteenveto keskustelusta. Raportti julkaistaan myös täällä Hiilineutraali Pohjois-Savo -verkkosivuilla.
Kiitos dialogiin osallistuneet: Antti Iho tutkimusjohtaja, Itä-Suomen yliopisto, Sampsa Vilhunen, ohjelmajohtaja, WWF Suomi, Maarika Kasonen, kunnanjohtaja, Heinävesi, Anna-Rosa Asikainen, juristi luonnonsuojelu, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto, Mikko Peltola, toimittaja sekä Jari Lauronen, kaupunginhallituksen jäsen, Joensuun kaupunki.
Palokin läheisyydessä asuvat ottivat tilaisuuden puheenvuorot vastaan myönteisesti ja kuuntelivat dialogia herkällä korvalla. ”Kun optimointi alkaa, kyllä meitä talkoolaisia täällä riittää”, totesi Palokin kyläläinen tilaisuuden päätteeksi. Palokki-aktiivi Terho Laitinen luovutti tilaisuudessa Heinäveden kunnanjohtaja Maarika Kasoselle Palokin koskien vapauttamiseen liittyvään kuntalaisaloitteeseen asukkailta kerätyt allekirjoitukset.
Järjestäjien kiitos
Lämmin kiitos asiantuntijoille, dialogiin osallistuneille ja ennen kaikkea yleisölle. Palokin asiaa kannattaa pitää esillä ja tapahtuma sitä myös vahvisti.

Tapahtuman järjestivät yhteistyössä Itä-Suomen ELY-keskukset (Pohjois-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Savo), Hiilineutraali Pohjois-Savo – vastuullisesti ja vaikuttavasti (HIPOVA) -hanke, Savonia-ammattikorkeakoulu (Ilmastokriisi-hanke) ja Priodiversity LIFE -hanke. Yhteistyökumppaneita ovat valtioneuvoston kanslia ja valtiovarainministeriö (Kansalliset dialogit) sekä WWF Suomi.
Materiaalit
Padon purkaja -lyhytdokumentti Yle Areenassa: https://areena.yle.fi/1-2293189
Jami Ahon esitys tilaisuudessa: Palokin ennallistamisen vaikutus pinta- ja pohjavesiin
Teemu Hentisen esitys tilaisuudessa: Palokin ennallistamisen vaikutus Vuoksen uhanalaisiin kalakantoihin
Lisätietoja
Itä-Suomi Unioni ry järjestää Palokki-tiedotushankkeen avausseminaarin Joensuussa 24.6.2025: https://www.isury.fi/palokki-tiedotushankkeen-avajaisseminaari-joensuussa-24-6-2025/
Palokki-tietosivu: https://palokki.weebly.com/
Luonto-Suomen ennallistamisilta Yle Areenassa 3.6.2025: https://areena.yle.fi/1-74418214